KÖŞE YAZILARI

26.12.2014, 15:53 Editör Tüm Yazılarını Gör

İslamî Analiz 1 Yaşında!

İslamî Analiz, tam 1 sene önce ‘ümmet dili şiarıyla’ bismillah dedi.

İslamî Analiz, tam 1 sene önce ‘ümmet dili şiarıyla’ bismillah dedi.

Ümmeti teşkil eden tüm unsurları kapsayacak geniş bir yelpazeyi hedef kitlesi edinerek çıktığımız bu yolda, yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye çalıştık.

Geriye dönüp baktığımızda, İslamî Analiz’in gerek Türkiye’deki gelişmeler gerekse başta Ortadoğu olmak üzere dünyaya dair gelişmeler noktasında kendisine iddialı bir yer edindiğini görüyoruz.

Binlerce haber sitesinin olduğu bir platformda mütevazi imkânlarla bir çaba ortaya koyan İslamî Analiz, geldiği noktada çalışanlarının özverisinin yanı sıra gönüllü haberci ve mütercimlerinin katkısına da çok şey borçludur.

Bu vesileyle, hem gönüldaşlarımıza hem de bizlerle interaktif ilişki kuran değerli okuyucularımıza teşekkür ediyoruz.

Müslümanların iktidarla imtihan olduğu bir süreçte doğru bir ‘muhalif dili’ üretmenin kıymetli olduğuna inanan İslamî Analiz, ne adaletten yoksun müzmin muhalifliğe adaydır ne de iktidara/sisteme entegre olmanın sarhoş edici etkisine kapı aralayacak boşluklara taliptir.

Büyük hesaplar içine girmeden, hikmet ve basireti de elden bırakmadan Müslümanca duruşun gerekliliğini yerine getirmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.

İslam coğrafyaları bir yandan savaşlar ve katliamlarla boğuşurken, bir yandan da zihinsel savrulmaların sistematik muhatabı oluyor.

Müslüman zihnin ve düşünce dünyasının bu dünyanın mazlumları için alternatif olmaktan çıkarılmaya çalışıldığına şahitlik ediyoruz.

İslamî Analiz olarak, bu çok bilinmeyenli denklemde çözüm kümesinde olmak için öncelikle ‘ümmet bilinci’nin ve siyasi duruşun bizlerde doğru bir karşılığı olması gerektiği kanaatindeyiz.

Ümmet adına konuşanların yaptıkları yanlışların ‘ümmet bilinci’ni zedelememesi gerektiği gibi Müslümanca bir siyasi duruşun yanlış metot ve temsiliyetlerle ortaya konulmasının da ‘Müslümanca muhalefet’in terki anlamına gelmemesi gerektiğine inanıyoruz.  

Bu vesileyle; dört bir tarafı kanayan ümmet coğrafyasında barışa ve çözüme oynayan herkesin sesi olmaya ve bu ümmetin arasına ekilen fitne tohumlarını bir bir sökmeye adayız.

Filistin etrafında oluşturulacak bir ittifakın, doğru bir çözüm olduğuna inanıyoruz. İslamî Analiz’in son Gazze Savaşı’nda ortaya koyduğu performans da bu muharrik gücün bir sonucudur.

Öte yandan, Türkiyeli Müslümanların görmezden geldiği ‘emek sorunu’nu ısrarla gündeme getirmekte kararlıyız. Doğrudan hayatımızda bir karşılığı olan ‘emek sorunu’yla ilgili Müslümanca bir duruşun ne kadar gerekli olduğunu işten çıkarılann Ülker işçileri örnekliğinde bir kez daha yaşadık.

Yine Türkiyeli Müslümanların unuttuğu bir diğer mesele olan ‘cezaevlerindeki Müslümanları’, ısrarla gündeme getirmeye devam edeceğiz. Haksız yere içeride yatan ve yıllarca ölüm sessizliğine terk edilen yüzlerce Müslüman’ın sesi olmayı, bir sorumluluk addediyoruz. Hizbullah’ından Hizbu’t-Tahrir’ine, Umut Davası’ndan İBDA-C’sine kadar birçok davadan içeride yatan Müslümanlara kulak vermek, boynumuzun borcudur.

Roboski’den Dersim’e kadar tüm mazlumların adalet çağrısına Müslümanca bir şuur ile sahip çıkmak da üzerimize vazifedir.

Rabbimizin çizdiği hudutları çiğnemeyen her türlü özgürlük mücadelesinin de yanında yer almak Hz. Ömer adaleti gereğidir.

Burada şu şerhi de düşmek gerekir ki, post-modern dönem ve neo-liberal reflekslerle birlikte Müslümanların da zaman zaman durmaları gereken sınırlardan bihaber olduklarına üzülerek şahit oluyoruz.

İslamî Analiz, önce Rabbimizin rızasını gözeten bir sorumlulukla tüm bu alanlarda söz söylemeyi kendisine şiar edinmiştir ve bu noktada Hududullahı görmezden gelen bir laubalileşmeye asla müsaade etmeyecektir.  

Başta da ifade ettiğimiz gibi, yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. 1 yıl gibi kısa bir sürede iyi bir takipçi sayısına ulaşan İslamî Analiz, teknik konulardaki bazı sıkıntıları da gidererek yükselen bu ivmeyi devam ettiremeye çalışacaktır.

Bu arada, üstad Atasoy Müfütoğlu’nun da yazılarıyla daha bir güç kazanan yazar kadromuza, ileriki dönemlerde farklı isimleri dâhil etmeyi planlıyoruz.  

Son olarak, 1 yıl önce çıktığımız bu yolda bizleri yalnız bırakmayan okuyucu ve gönüldaşlarımızın katkılarının devamını beklediğimizi belirtir; tüm takipçilerimizden bu zorlu yolda dua talep ederiz.  

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Yorumlar

 • Kalbi muhabbetlerimi Selâm ve dualarımı iletiyorum. Bu önemli çaba / girişimi Tebrik ediyorum. Başarı ve muvaffakıyetler diliyorum.

  8.12.2018 20:04:24 0 Yanıtla Yasin Asma
 • Kalbi muhabbetlerimi Selâm ve dualarımı iletiyorum. Bu önemli çaba / girişimi Tebrik ediyorum. Başarı ve muvaffakıyetler diliyorum.

  8.12.2018 20:03:58 0 Yanıtla Yasin Asma
 • editör kardeşim,ümmetin birlik ve kardeşliğini ön plana çıkaran ,düşmanlığı körükleyici yazılardan kaçınan bir yayın anlayışı bekliyoruz.ALLAHIN yardımıyla herşey iyi olur.Umudumuz onun yardım ve merhametinde..

  21.4.2017 11:03:46 0 Yanıtla erdem
 • Hak talebi yada kendi insiyatifinizle yorumları yayınladığınız için,hatalı ifadelerim varsa bir Müslüman olarak özür diliyor ve Rabbimizin affına sığınıyorum..Selamlar..

  26.12.2016 19:17:17 0 Yanıtla ali ergin
 • muhterem kardeşim düzgün bir üslupla yazılan eleştirel olabilen yazıları neden yayımlamıyorsunuz.Müftüoğlu hocamızın bahsettiği özgür düşünce nasıl gelişecek.Sadece hoşumuza giden ifadeler mi..

  26.12.2016 14:51:11 0 Yanıtla ali ergin
 • muhterem kardeşim düzgün bir üslupla yazılan eleştirel olabilen yazıları neden yayımlamıyorsunuz.Müftüoğlu hocamızın bahsettiği özgür düşünce nasıl gelişecek.Sadece hoşumuza giden ifadeler mi..

  26.12.2016 14:46:55 0 Yanıtla ali ergin
 • Sahibimiz olan Allah'ın yardımı üzerinize olur inşAllah. www.kuranyolu.net

  9.7.2016 15:20:02 0 Yanıtla Oktay Ünal
 • Allah hayırlı faydalı yazılar yazdırarark, ülkemizin doğru yolda gidişatına yardımcı oabilenlerden eylesin.

  15.3.2016 14:44:29 0 Yanıtla Hayırlı ve Faydalı Olmanızı Temenni Ederim.
 • Allah utandırmasın. Yolunuz açık olsun.

  27.9.2015 11:09:43 0 Yanıtla emrah

Haberi Sosyal Medyada Paylaş !

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
 • İmsak 04:57
 • Güneş 06:28
 • Öğle 13:13
 • İkindi 16:50
 • Akşam 19:45
 • Yatsı 21:09