KÖŞE YAZILARI

17.12.2017, 12:57 Zeki Savaş Tüm Yazılarını Gör

Filistin’e Bariyer Siyaseti

Arap Baharı sürecinde fırsatı kollayıp Suriye’yi Afganistan gibi bitmek bilmeyen bir iç savaşın içine sürükleyip viran ettiler, Siyonist rejim için tehlike olmaktan çıkardılar. Suriye viran edilmeseydi, Hizbullah prestij kaybına uğratılmasaydı, Amerika Kudüs ile ilgili kararı bu kadar rahat alamayabilirdi.

Batı dünyası,Siyonist yahudilerin sistematik bir şekilde Filistinli müslümanların evlerini yıkıp topraklarını alması ve sonunda Kudüs’ün de tümünü işgal etmesi için Filistin topraklarınakara sınırı olan ülkelerle ilgili bariyer siyaseti izledi.
 

Dünya haritasını elinize alıp açın ve Filistin topraklarıyla kara sınırı olan ülkelerin tarihine ve siyasetlerine ve Batının izlediği stratejilere bakın, Filistin topraklarının Siyonist rejim için güvenlik bariyerleriyle kuşatıldığını görürsünüz.

 

Filistin’in en önemli komşularından biri güneybatısındaki Mısır’dır. Camp David anlaşmasını imzalayan Enver Sedat, Hüsnü Mübarek ve Sisi. Elli yıla varan bir süredir Mısır, Siyonistlere tehlike oluşturmayacak ve Filistinlileri destekten mahrum bırakacak Batı destekli yöneticilerin elinde. Siyonistler Filistinlilere her ne zaman saldırdıysa, Mısır da kapılarını kapatarak, Filistinlilerin önünü keserek Siyonistlerin onları imha etmesine destek verdi. Bırakın dünya müslümanlarından Filistine savaşmak için gidenlere yol vermesini, Filistine gönderilecek insani yardımlara bile izin vermedi. Yani Filistin, güneyden Mısır eliyle kuşatıldı, bir bariyer oluşturuldu.

 

Mısır’a Batı tarafından yüklenen misyonu değiştireceği anlaşılan Muhammed Mursi, yine Batı desteğiyle yapılan bir darbe sonucu 2012’de halkın oyuyla geldiği  cumhurbaşkanlığı makamından demir parmaklıklar arkasına alındı. Amerika, Mısır bariyerinin kaldırılmasına içerideki adamlarının eliyle izin vermedi.

 

Filistin’in güneydoğu komşusu olan Ürdün de Mısır’ın benzeri bir misyonu yıllardır uygulamakta, Siyonist rejim için tehlikeleri önlemektedir. Bu iki ülke yöneticileri, Filistinlilere başarı kazandıracak mali, siyasi ve silahlı bir yardımı yapmamakla ve dışarıdan gelen yardımları da engellemekle görevlidirler. Filistin, güneyden bu iki ülke tarafından oluşturulan bariyerle kuşatılmıştır.

 

Filistin’in kuzeyinde yer alan ülkelerden biri Lübnan. Yıllarca iç savaşa maruz bırakılmış ve kendi topraklarını savunabilecek bir ordudan bile mahrum bırakılmıştır. Yani Lübnan’ın, Siyonist rejimi tehdit edebilecek bir duruma gelmesine izin verilmemiş. Buna rağmen İran İslam Devriminden sonra Lübnan’da Hizbullah diye bir güç çıktı ve Araplar içinde Siyonist rejime karşı en başarılı savaşları verdi. Ancak Hizbullah resmi bir ordu değil ve sürekli terör örgütü suçlamasıyla imha edilmek istenmiştir.

 

Filistin’in kuzeydeki ikinci komşusu Suriye'dir. Bu ülke, Siyonist rejime karşı ciddi bir hamle gerçekleştirememiş olsa da Hizbullah’a ve İran’averdiği destekle Siyonist rejimin başını her zaman ağrıttı ve onun için tehlike olarak tanımlandı. Bu nedenle Arap Baharı sürecinde fırsatı kollayıp Suriye’yi Afganistan gibi bitmek bilmeyen bir iç savaşın içine sürükleyip viran ettiler, Siyonist rejim için tehlike olmaktan çıkardılar. Suriye viran edilmeseydi, Hizbullah prestij kaybına uğratılmasaydı, Amerika Kudüs ile ilgili kararı bu kadar rahat alamayabilirdi. Suriye’de savaş bitse bile, Siyonist rejime cephe açacak gücü bulamayacaktır.

 

Günün birinde İslam ülkelerinden biri veya birkaçı Filistinlilerin yardımına gitmek istese, Siyonist rejimden önce Filistin topraklarını kuşatan bariyerle karşılaşacak. Filistin’i kuşatan bu dört ülkeden biri veya birkaçı izin vermediği sürece hiç bir İslam ülkesinin ordusu Filistin topraklarına giremeyecektir. Aynı şekilde dünya müslümanlarından oluşacak gönüllü savaşçılar da Kudüs ve Filistinlilerin yardımına gidemeyecektir, bariyer ülkeler izin vermedikçe.

 

Amerika ve Batı dünyası, Siyonist rejimin güvenliği için Filistin topraklarını kuşatan ülkeler ile ilgili yarım asrı aşan bir süredir bariyer politikasını izlemekte ve bugün semeresini almaktadır.Gazze savaşında birçok İslam ülkesi Gazze’ye bu bariyer yüzünden insani yardımları Siyonist rejim üzerinden göndermek zorunda kaldı. Tabi öte taraftan da Siyonist rejim Filistin topraklarını içeriden öyle bir şekilde işgal etti ki, Filistinlilerin sıkıştırıldığı bölgelerle Mısır hariç, diğer üç ülkenin kara bağlantısını kesti.

 

Malezya Savunma Bakanı Hishamuddin Tun Hüseyin, ‘Malezya Silahlı Kuvvetlerinin Kudüs konusunda görev almaya her zaman hazır olduğunu söyledi. Eğer görevden kasıt, Siyonist rejimle savaşmaksa, Malezya ordusu önce Mısır ile savaşmak zorunda kalacak.

 

Bu durum, Filistin topraklarına komşu Arap ülkelerindeki siyasi dengelerin değişmesinin önemini göstermektedir. Bu değişim de o ülkelerdeki halkların baskısı ve diğer İslam ülkelerinin desteğiyle mümkün olabilir.

 

Birgün İslam ülkelerinin orduları Filistin’e doğru yürüyecekse, adı geçen dört ülkeden en az birisinin topraklarını bu yürüyüşe açması gerekiyor.

 

Bu gerçek, dünya müslümanlarına ve İslam ülkelerine Filistin topraklarını kuşatan ülkelerle ilgili uzun vadeli bir siyaset üretmesini telkin ediyor, uzun vadeli bir strateji üretmesi ve icra etmesini salık veriyor.Yine bu gerçek, Suriye’deki iç savaşı destekleyen ülkelerin yanlış yaptığını gösteriyor.

 

Filistin’e komşu dört ülkenin viran edilmeden, iç savaşa sürüklenmeden siyasi yapısının ıslah edilmesi, Batının güdümünden çıkarılması ve güçlendirilmesi gerekiyor. Filistin’i kuşatan bariyerler açılmadan diğer İslam ülkelerinin eli kolu bağlı kalacağını, Siyonist rejime müdahale etmek isteseler bile Siyonist rejim ve Batılılardan önce Filistin’i kuşatan rejimlerin oluşturduğu bariyerlere takılacaklarını Tel Aviv ve Washington iyi biliyor.

 

Onlar bildiğini yaptı ve yapıyor, bizim de yapmamız gerekenleri bilmemiz ve icra  etmemiz gerekiyor. Bunu başarabilmemiz için de bütün İslam ülkeleri yöneticilerinin Kudüs’ün fatihi Salahaddin-i Eyyubi’nin, ‘dostlarıyla uğraşanlar, düşmanları yenemez’ sözüne kulak vermesi,dost ve düşmanı tanıması gerekiyor.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

Haberi Sosyal Medyada Paylaş !

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09