TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.2.2019 08:41:16

Süleyman Soylu'nun 'O yaşlı adam teröre ev sahipliği yapıyor' demesi üzerine tutuklanan Abdi Aykut, haksız tutukluluktan tazminat alacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “O yaşlı adam teröre ev sahipliği yapıyor” demesi üzerine tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Abdi Aykut’a ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle tazminat ödenmesine hükmedildi. Bakanlık mahkemenin verdiği tazminat kararına, ‘sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı’ iddiasıyla itiraz da etti. Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “O yaşlı adam teröre ev sahipliği yapıyor” demesi üzerine tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Abdi Aykut’a ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle tazminat ödenmesine hükmedildi. Bakanlık mahkemenin verdiği tazminat kararına, ‘sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı’ iddiasıyla itiraz da etti.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de (Xerabê Bava), 11 Şubat 2 Mart 2017 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında  işkence görüp cezaevinde bir süre tutuklu kalan Abdi Aykut ve diğer 6 köylü yargılandıkları davadan beraat etti. Köylülerin ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle açtıkları davadan ise tazminat kararı çıktı.
 
7 kişi beraat kararından sonra ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle Mardin İdare Mahkemesi’ne başvurarak, İçişleri Bakanlığı hakkında tazminat davası açtı. Köylüleri haklı bulan mahkeme, aralarında Abdi Aykut’un da bulunduğu 6 ay tutuklu kalan 6 köylüye 18 bin TL, 5 ay tutuklu kalan köylüye ise 15 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti. İçişleri Bakanlığı avukatları da, mahkemenin verdiği tazminat kararına, “Sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı” iddiası ile itirazda bulundu. Köylülerin tazminatlarını itirazın değerlendirilmesinin ardından alıp almayacakları belli olacak.
 
Konu hakkında konuşan avukat Hasan Özgen, Abdi Aykut’un da aralarında bulunduğu 7 kişinin üzerine atılı iddiaların gerçeği yansıtmadığının mahkeme kararıyla ortaya çıktığına dikkat çekti. Özgen, o dönem dile getirilen tüm iddiaların iftira olduğunu mahkeme huzurunda kanıtladıklarını kaydetti.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09