TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.2.2019 10:22:18

Binali Yıldırım: Para yağarken, ödemeyecekmiş gibi bol bol almışız; ödeme gelince de 'Nereden çıktı bu?' diyoruz

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) heyeti ile Beyoğlu Pera Palace Otel'de gerçekleşen istişare toplantısında konuştu. Binali Yıldırım: Para yağarken, ödemeyecekmiş gibi bol bol almışız; ödeme gelince de

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) heyeti ile Beyoğlu Pera Palace Otel'de gerçekleşen istişare toplantısında konuştu.

Kurumlar vergisi olarak 2017 yılında TÜSİAD üyelerinin tek başına 53 milyar lira vergi ödediğini anlatan Yıldırım, 2002 yılından 2013'e gelindiğinde, dolarda değişiklik olmadığını hatırlattı.

Binali Yıldırım, bu ekonomik krizden kurtulmak için gelişmekte olan ülkelerin bir karar aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bizim fonlarımız gelişmekte olan ülkelere akmasın. Bizim ekonomimiz ve insanımız bu işten zarar ediyor. Dolayısıyla ABD ve Amerikan Merkez Bankası, bizim gibi gelişmekte olan ülkelere giden fonları geri çekecek girişimlerde bulundular ve kararlar aldılar. 2013-2018'e kadar ABD'ye 4,5 trilyon dolar fon geri döndü. Avrupa Merkez Bankasının aldığı kararlarda da 2,4 trilyon avro, gelişmekte olan ülkelerde kullanılan fon geri gitti. Bizim aldığımız borçları ödememiz lazım ama fon akışında yavaşlama olunca, bir yandan borçlarımızı ödememiz gerekirken, sıkışıklık yaşadık. Bu sıkışıklık bu büyüme oranı ve istihdama olumsuz yansıdı. Vade uyuşmazlığı dolayısıyla borç firmaların mali tablolarına yansıdı. Finansal kriz yaşandı. Kriz de, üretim ve reel sektörü dolayısıyla etkiledi. İşin özeti, Türkiye benzer krizleri yaşadı. Siyasi alanda karşılaştığımız Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz. Türkiye olayların hepsinde başarıyla çıkmasını bildi."

"BU SÜRECİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ"

Yaşanan bu sürecin de biteceğini anlatan Yıldırım, şu anda bir dengelenme sürecinin yaşandığını ve tabiri caizse evin içine çeki düzen verdiklerini ifade etti.

Yıldırım, bir yandan cari açığı azaltmaya çalışırken, bir yandan da finansal sistemin üzerindeki baskıları kaldırmaya çalıştıklarına işaret ederek, bu yılın ikinci yarısından itibaren bir derlenip toparlanmayı birlikte göreceklerini ümit ettiğini belirtti.

Türkiye'nin varlıklarıyla ve yükümlülüklerini karşılaştırdıklarında hiçbir sıkıntının olmadığını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Varlıklarımız yükümlülüklerimizden kat kat fazladır. Problem, hesap kitap işinde. Vade uyuşmazlığı var. Bunun sorumlusu da hepimiziz. Para yağmur gibi yağarken, sanki ödemeyecekmiş gibi bol bol almışız. Geri ödeme zamanı gelince 'Nereden çıktı bu?' demeye başlamışız. Bunu görmemiz lazım. Bunu bir yandan hükümetin aldığı tedbirler, bir yandan sizlerin hedefleri, projeleri gözden geçirerek bu süreci birlikte yöneteceğiz."

 

Kaynak : Sabah

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09